News articles and information on Science, Technology, Health and Nutrition

Post Page Advertisement [Top]

יותר מ 500 מוצרי משקאות אנרגיה נמכרים בשוק היום. הפופולרי ביותר וזה שנחקר הכי הרבה הוא רד בול,
מחקר מצא שפחית אחת יכולה להעלות את לחץ הדם ב-3 או 4 נקודות בתוך 90 דקות מהצריכה.

מה עם כל שאר משקאות האנרגיה? מחקרים מראים כי הם הגדילו באופן דומה את לחץ הדם ב-3 או 4 נקודות בממוצע. 

3 או 4 נקודות? מה זה משנה? סיכון גבוה ב-20% למוות משבץ זה מה שמשנה, וסיכון גבוה ב -12% למוות מהתקף לב. אבל זה אם יש לכם לחץ דם גבוה באופן קבוע. 

ה- FDA(משרד הבריאות האמריקאי) מטיל הגבלות על קפאין במשקאות ממותקים, אבל הדרך בה יצרני משקאות אנרגיה עוקפים את זה היא בטענה שמי הסוכר המוגזים שלהם אינם משקה ממותק, אלא "תוסף תזונה טבעי." אבל ברד בול אין יותר קפאין מאשר בכוס קפה. השאלה היא מה הן ההשפעות של כל שאר המרכיבים אותם הם מוסיפים למשקאות אנרגיה?

חוקרים נתנו לאנשים ארבע פחיות קטנות של רד בול או ארבע כוסות קפה - אותה כמות של קפאין - ולאחר מכן מדדו את לחץ הדם שלהם במשך כל היום. כמות זהה של קפאין, אך לחץ הדם הממוצע היה גבוה באופן משמעותי, כ-5 נקודות יותר מאשר בקבוצת הקפה.

אז אולי זה טאורין או שילוב אחר של מרכיבים נוספים במשקאות האנרגיה שהופך אותם לכל כך מזיקים?
משקאות אנרגיה עלולים גם לפגוע בתפקוד העורקים. 

פחית אחת גדולה של משקה אנרגיה Monster, וירידה משמעותית ביכולת של העורקים להשתחרר באופן נורמלי בתוך 90 דקות. אם כי הסיכון הגדול ביותר, סביר להניח, הוא בשינויי הא.ק.ג. המעידים על עלייה בסיכון של ליבנו לדלג לתוך קצב לב קטלני. ואכן, יש מקרים של צעירים הסובלים מדום לב לאחר שתייה של שבע או שמונה פחיות ברציפות, או אפילו רק שלוש פחיות אחת אחרי השניה: חלק מהאנשים פשוט רגישים יותר.

אז נכון שיש כמה דוחות מקרה המדגישים מספר תופעות לוואי קטלניות פוטנציאליות של משקאות אנרגיה באוכלוסייה הכללית. אבל במיוחד במשפחות עם היסטוריה של מוות לבבי פתאומי או התעלפות, זה קריטי עוד יותר ליידע אותם על הסיכונים,

מאחר ומשקאות אנרגיה עלולים לחשוף מצב גנטי שעלול לסכן חיים כגון LQTS ,Long QT syndrome, המתרחש בכ -1 מתוך 2,000 אנשים. כן, יש בעיות בטיחות, אבל האם היתרונות עולים על הסיכונים?
למרבה הצער, כמעט ואין ראיות התומכות בהשפעות מועילות כלשהן. אבל מה לגבי ספורטאים? הם אלו שעבורם שווקו משקאות האנרגיה במקור. כש- 80% מספורטאי המכללות שותים אותם על פי מחקר שנעשה.
אז, זה עוזר?

לא נראה שצריכת משקה אנרגיה לפני תרגול ספורט משפרת את הסיבולת, אבל כן נראה שהיא גורמת לדלקתיות.

חוקרים הריצו אנשים ארבעים קילומטר על סימולטור המדמה מירוץ על כביש, והם לא הצליחו למצוא כל פוטנציאל לשיפור בביצועים, שיפור כלשהו בפוטנציאל הביצועים האתלטיים עם רד בול יותר מאשר בשתיית מים, סוכר וקפאין בלבד. בנוסף, הנתונים מצביעים על כך שרד בול עורר תגובות הקשורות בדלקתיות שהיו חזקות יותר מאשר מים, סוכר וקפאין או פלסבו. לא ניכרה כל השפעה גם על אימון התנגדות, לא רק בספורט סיבולת. 

ואלו המקווים שמשקאות אנרגיה יעזרו להאיץ את חילוף החומרים שלהם כדי לרדת במשקל עלולים להתאכזב מהמידע שאפשר לקבל את אותן תופעות המרצה עם קפאין בלבד. או שאולי הם לא יהיו מאוכזבים: קפה שחור או תה הם הרבה יותר זולים.

אין פלא שלא חל שינוי בביצועים הספורטיביים, כי בניגוד לירקות העשירים בחנקות, משקאות אנרגיה לא משנים את ניצול החמצן או את הדירוג של תחושת המאמץ. אבל מה שהם כן עושים זה להעלות את לחץ הדם במנוחה, אז זה ההפך מירקות כמו סלק ועלים ירוקים, שמשפרים את הביצועים הספורטיביים
ומפחיתים את לחץ הדם בו זמנית, בעוד שנראה שלמשקאות אנרגיה אין כל תועלת טיפולית.


קישורים למחקרים בנושא:No comments:

Post a Comment

Bottom Ad [Post Page]

| Designed by Colorlib