News articles and information on Science, Technology, Health and Nutrition

Post Page Advertisement [Top]


ב 1984, רופא אוסטרלי נועז בשם בארי מארשל החליט לקחת סיכון. רבים מחוליו התלוננו על כאבי בטן חמורים שנבעו מכיב קיבה, פצע פתוח ברירית המצפה את חלקו העליון של המעי. באותם זמנים, לא היו הרבה דרכים לטיפול בכיבי קיבה, והרבה חולים נדרשו להתאשפז ואפילו לעבור ניתוח. נואש לתשובות, דוקטור מרשל בלע משקה עכור של בקטריות שנאספו מהקיבה של אחד מחוליו. מיד לאחר מכן, דוקטור מרשל חווה כאב בטן דומה, נפיחות, והקאות. עשרה ימים מאוחר יותר, מצלמה שנקראת אנדוסקופ הציצה לתוך מעיו. הקיבה של מארשל היתה מלאה בבקטריות הזהות לאלו של החולה שלו. הוא גם פיתח גסטריטיס, דלקת חמורה של הקיבה, התסמין המקדים הקלאסי לכיבי קיבה. 

התאוריה של דוקטור מרשל קראה תגר על הדיעה המוטעית שעדיין רווחת כיום: שכיבי קיבה נגרמים על ידי לחץ, מאכלים מסויימים, או עודף חומצה בקיבה. מרשל סבר שמקור הבעייה הוא דלקת בקטריילית. בהתחלה, הרעיון שלו נתפס כמטורף על ידי המוחות הרפואיים המבריקים ביותר בעולם. אבל ב 2005, הוא ודוקטור רובין וורן קיבלו את האישור האולטימטיבי עם זכייתם בפרס הנובל ברפואה. 

הקיבות שלנו הן איבר בצורת קרס עם מערכת אקולוגית מפתיעה במורכבותה, מוצפת בהורמונים ובכימיקלים. הקיבה נמצאת תחת מתקפה מתמדת של אנזימי עיכול, מרה, חלבונים, מיקרובים, וחומצות של הקיבה עצמה. בתגובה, היא מייצרת ביקרבונאט, ריר, ופוספוליפידים שנקראים פרוסטגלדינים כדי לשמור על שלמות הרירית המצפה שלה. האיזון העדין הזה נמצא תחת ויסות מתמיד ומכונה בשם מנגנון ההגנה הרירי.

מאז אמצע המאה ה 19, רופאים חשבו שלחץ לבדו הוא הגורם לרב כיבי הקיבה. חולים קיבלו נוגדי דיכאון או תרופות הרגעה ונאמר להם לבקר בספא בריאותי. האמונה הזו הוחלפה לבסוף ברעיון של שילוב בין אוכל חריף ולחץ כגורמי סיכון. ועדיין אף מחקר משכנע לא הדגים מעולם שלחץ רגשי, מצוקה פסיכולוגית, או אוכל חריף גורמים ישירות לכיבי קיבה. מאמצע המאה ה 20, התיאוריה הרווחת הייתה שעודף חומצה הידרוכלורית גורם לקיבה לאכול את עצמה. תומכיו הנלהבים של רעיון זה כונו מאפיית החומצה. החור הגדול ביותר בתאוריה היה שנוגדי חומצה סיפקו הקלה זמנית בלבד. כיום אנו יודעים שמספר כיבי קיבה נדירים באמת נגרמים על ידי עודף חומצה הידרוכלורית. אבל הם מהווים פחות מ 1% מכלל המקרים.

דוקטור מרשל ודוקטור וורן הראו שבקטריה ספירלית שנקראת הליקובקטר פילורי, או H פילורי, היא הגורם האמיתי. H פילורי היא בת הלוויה העתיקה והנפוצה ביותר של האנושות, שהצטרפה אלינו לפני 50,000 שנה, ועכשיו נמצאת בגופם של 50% מהאנשים. לפני כן חשבנו שהקיבה היא סטרילית על סמך העובדה שסביבתה כ״כ חומצית ועויינת. ולמרות זאת, בקטריית H פילורי שורדת את הסערה החומצית של הקיבה עם מגוון תכונות שפועלות לטובתה ע״י שיבוש מנגנון ההגנה הרירי. לדוגמה, היא מייצרת אנזים שנקרא אוראז שמגן עליה מהחומצה הקיבתית בסביבתה. H פילורי יכולה ליצור יותר מ 1500 חלבונים, שרבים מהם מוקדשים למיקסום הארסיות שלה. עדיין יש לנו שאלות שלא נענו, כמו למה אנשים מסויימים מפתחים כיבי קיבה בזמנים מסויימים. עם זאת, אנחנו יודעים שגנטיקה, בעיות רפואיות אחרות, שימוש בתרופות מסויימות, עישון, והגיוון הגנטי של זני ההליקובקטר, כולם משחקים תפקיד. במיוחד, משכחי כאבים מסויימים שמשמשים לריפוי דלקות במפרקים התגלו ככאלו החוברים עם H פילורי כדי ליצור כיבי קיבה חמורים יותר.

דוקטור מרשל הבריא לבסוף אחרי הניסוי המפורסם והמסוכן שלו. הוא בלע אנטיביוטיקה שדומה לזו שלוקחים כיום לכיבי קיבה, טיפול באנטיביוטיקה פשוטה זה ניצחון מודרני למחלה שבעבר דרשה ניתוח. העבודה של מרשל הזכירה לנו גם שהדרך לקדמה מדעית אינה תמיד קלה. אבל יש ערך באמונה בתחושת הבטן שלכם במובן המילולי והרגשי.

No comments:

Post a Comment

Bottom Ad [Post Page]

| Designed by Colorlib