News articles and information on Science, Technology, Health and Nutrition

Post Page Advertisement [Top]

ב-1847, רופא בשם זמלווייס יעץ לכל הרופאים לשטוף את ידיהם בטרם ייגעו באישה הרה, כדי למנוע הרעלת-דם בלידה. המחקר שלו הראה שאפשר להקטין את התמותה בשל אלח-דם מ-18% ל-2%, פשוט בכך ששוטפים ידיים בקלציום היפוכלוריט(מלבין). עמיתיו סירבו להכיר בכך שהם עצמם אחראיים להפצת זיהומים. עמיתיו של זמלווייס לעגו לו ופטרו אותו בבוז, הביקורת והתגובות החריפות שברו את רוחו והוא מת בבית-מחסה כעבור שבועיים, מאלח-דם, בגיל 47.

ממש כמו ששטיפת ידיים נחשבה קיצונית בעיני רופא מאמצע המאה ה-19 מדובר ברעיון הפשוט,  שתזונה מיטבית היא דרך בטוחה ומעשית למנוע מחלות נפש, לטפל בהן או לשככן. התזונה חשובה. תזונה גרועה היא גורם סיכון משמעותי ובר-שינוי בהתפתחותה של מחלת נפש. לפי סקר מ-2013 של משרד הבריאות בניו-זילנד, מספר מקרי המחלות הפסיכיאטריות בקרב ילדים הוכפל בחמש השנים האחרונות. בעולם כולו אירעה עליה של פי 3 בהפרעות הקשב, פי 20 במקרי האוטיזם, ופי 40 בהפרעה דו-קוטבית בקרב ילדים.

אז איך אנו מתמודדים עם הבעיה? כיום, מערכת הבריאות שלנו פועלת במסגרת מודל רפואי. זה אומר שבד"כ יציעו לכם תחילה טיפול תרופתי פסיכיאטרי, ובעקבותיו טיפולים פסיכולוגיים, וצורות תמיכה נוספות.
ההישענות שלנו על תרופות כצורת הטיפול הראשונית שלנו ניכרת בבירור מהעליה במספר המרשמים. ב-2012, למשל, לחצי מיליון ניו-זילנדים רשמו תרופות נוגדות-דכאון; זה 38% יותר מאשר חמש שנים לפני כן. בדומה לכך, מספר מרשמי התרופות האנטי-פסיכוטיות הוכפל מ-2006 ועד 2011. לאור העובדה שהמודל הרפואי הזה הוא אוניברסלי למדי בכל תרבויות המערב, אפשר להניח בצדק שהוא מצליח. ולמען האמת, במקרים מסוימים, הטיפולים האלה מצילים חיים.

עם זאת, אם טיפול מסוים אכן מועיל, האם שיעורי הבעיות והנכויות כתוצאה ישירה מאותה מחלה לא אמורים לקטון במקום לעלות? ולכן עלינו לשקול את התפקיד שיש אולי לתרופות הללו בחלק מאותן תוצאות.
אם ניקח כל תחום תרופתי: אנטי-פסיכוטי, אנטי-חרדתי, אנטי-דכאוני; הדפוס זהה: בטווח הקצר, הטיפולים האלה בד"כ יעילים מאד, אבל לאורך ימים - לא. ובמקרים מסוימים הם הופכים את החיים לגרועים יותר. אם נבחן, למשל, מחקרים שנערכים בקרב ילדים עם הפרעות קשב המטופלים בחומרים ממריצים או בריטלין,
הרי שבטווח הקצר הם משתפרים ומגיבים... מגיבים טוב יותר מאשר לכל צורת טיפול אחרת, אבל בטווח הארוך, מצבם טוב פחות מאשר אצל ילדים שמעולם לא קיבלו תרופות אלה.

מחקר נוסף הראה שחרף ההסתמכות ההולכת וגוברת שלנו על נוגדי-דכאון, שיעורי ההחלמות והנסיגות
אינם טובים היום יותר מאשר לפני 50 שנה, לפני הופעת התרופות האלה. וילדים שחולים בדכאון שמטופלים בנוגדי-דכאון צפויים פי 3 יותר לפתח הפרעה דו-קוטבית מאשר ילדים שמעולם לא קיבלו תרופות אלה. ואילו אנשים שקיבלו בניסוי אקראי מינון של תרופות אנטי-פסיכוטיות צפויים פחות להחלים מסכיזופרניה בטווח הארוך מאשר אנשים שקיבלו בניסוי אקראי מינון מופחת או ביטול מוחלט של התרופה.
האם יש דרך אחרת? לפני שני עשורים כמעט, פרופסור בוני קפלן, סיפרה על משפחות שטיפלו בעצמן באמצעות חומרים תזונתיים בדרום אלברטה שבקנדה. הן סבלו מהפרעה דו-קוטבית, פסיכוזות ודכאון: מחלות חמורות, פסיכולוגיה קלינית לימדה אותנו שלתזונה ולדיאטה יש חשיבות זניחה בבריאות הנפש, ושרק תרופות או טיפול פסיכולוגי יכולים לטפל במחלות חמורות אלה. אבל היא ואחרים פרסמו נתונים ראשוניים בתחילת המאה הזאת, שמוכיחים שאנשים מחלימים ונותרים בריאים,

ב-2009 נערך ניסוי אקראי מבוקר-פלצבו עם מינרלים ו-ויטמינים, המוכרים גם בשם הקיבוצי "יסודות קורט",
לטיפול בהפרעות קשב אצל מבוגרים. והמחקר הזה פורסם באפריל השנה בכתב העת הבריטי לפסיכיאטריה
וזה מה שגילו החוקרים: בתוך 8 שבועות בלבד, פי 2 אנשים הגיבו בקבוצת יסודות הקורט בהשוואה לקבוצת הפלצבו; פי שניים אנשים עברו להפוגה בדכאון שלהם בקבוצת יסודות הקורט. ההיפראקטיביות האימפולסיביות פחתו לרמה נורמלית, בטווח הלא-קליני, ואלה שנטלו את יסודות הקורט דיווחו בסבירות רבה יותר שתסמיני הפרעת הקשב שלהם פחות מגבילים ומפריעים בעבודתם וביחסיהם החברתיים מאשר אנשים שנטלו פלצבו. וכעבור שנה אחת, אלה שהמשיכו ליטול יסודות קורט שמרו על השינויים אצלם והפגינו שיפור נוסף, ואלה שעברו לתרופות או הפסיקו ליטול יסודות קורט הפגינו החמרה בתסמינים.

במחקר הזה נתנו למשתתפים עד 15 גלולות ביום שהכילו 36 חומרים תזונתיים, ולכן לא סביר שאם תלכו לקנות תוספי מזון ללא מרשם, תתנסו באותן תוצאות חיוביות, כי המינון נמוך יותר ומבחר החומרים התזונתיים קטן יותר. התוצאות החיוביות האלה אינן מוגבלות למחקר אחד ויחיד. במעבדה באוניברסיטת קנטרברי, "קבוצת חקר בריאות הנפש והתזונה," התפרסמו מעל 20 מאמרים בכתבי-עת רפואיים שכולם מתעדים את יתרונותיהם של יסודות הקורט. למשל, מחקר  שהראה שבו הצליחו החוקרים להפחית את תסמיני ההפרעה הדו-קוטבית בילדים ב-50% תוך צמצום מקביל של התרופות. המחקר הזה הראה שאפשר להפחית שיעורי הפרעת דחק פוסט-טראומטית אפשרית מ-65% ל-18%.

המסר ברור: גוף ומוח שזוכים לתזונה מיטבית מתמודדים טוב יותר עם דחק מתמשך ומחלימים טוב יותר.
מינון מתאים של יסודות קורט יכול להוות התערבות יעילה וזולה מבחינת בריאות הציבור ושיפור בריאות הנפש של האוכלוסיה.

כשאנשים מבריאים, הם מבריאים בכל התחומים, לא רק בתסמינים בהם טופלו, אלא גם בתחומים נוספים, כמו שינה משופרת, יציבות מצב הרוח, הפחתת החרדה, והקטנת ההזדקקות לסיגריות, קנביס ואלכוהול. מחקרים רבים  הראו ש-60% עד 80% מהאנשים מגיבים ליסודות קורט, מה שמוכיח את עוצמתה של צורת ההתערבות הזאת. ובעולם כולו, נערכו עד כה 20 ניסויים אקראיים מבוקרי-פלצבו, ניסויים שהראו שאפשר לצמצם תוקפנות בקרב אסירים, להאט הידרדרות קוגניטיבית אצל קשישים, לטפל בדכאון, בחרדה, בדחק, באוטיזם ובהפרעות קשב. בנוסף, טיפולים אלה גם עשויים להיות זולים יותר מאשר הטיפולים המקובלים הנוכחיים.

הטיפול בתוספי-תזונה לפני פרוץ מחלת הנפש מסוגל למנוע מבעיות אלה להתפתח מלכתחילה. במחקר שנעשה, 81 מתבגרים בסיכון פסיכוטי שקיבלו באופן אקראי חומצות שומן אומגה 3 בצורת שמן דגים - תזונה הכרחית לבריאות המוח - או פלצבו, למשך 12 שבועות. כעבור שנה, 5% ממי שקיבלו את שמן הדגים פיתחו פסיכוזה לעומת 28% ממקבלי הפלצבו. זה מייצג ירידה של 80% בסיכויים לעבור למצב פסיכוטי, בעזרת שמן דגים בלבד. 

יש כמה מחקרים מדהימים שמתעדים את הזיקה החזקה בין דפוסי תזונה לבריאות הנפש אם כי אנו עדיין בימיו הראשונים של המחקר המדעי. איננו יודעים מי ייצא נשכר מטיפול תזונתי בלבד, ומי עשוי להזדקק לחיזוק ע"י חומרים תזונתיים נוספים. אבל רק בחמש השנים האחרונות נערכו 11 מחקרים אפידמיולוגיים בחתכי רוחב ואורך בקרב אוכלוסיות גדולות ברחבי העולם, וכולם מוכיחים דבר זהה: ככל שמקפידים על התזונה - תזונה ים-תיכונית או תזונה לא-מעובדת - כך קטן הסיכון לדכאון. וככל שאוכלים תזונה מערבית או של מזונות מעובדים, כך עולה הסיכון לדכאון. אף לא מחקר אחד מראה שהתזונה המערבית תורמת לבריאות הנפש שלנו.

No comments:

Post a Comment

Bottom Ad [Post Page]

| Designed by Colorlib